Seger mot Säffle!
(På bild: Eldin Lugonja som når högst i matchen mot Lindö)
IFK vann hemma mot Säffle SK med 1-0 (0-0) efter mål från Eldin Lugonja, framspelad av Stefan Ilic!
IFK gjorde en bra match hemma mot division 2-laget Säffle SK under fredagskvällen där man fortsätter att rulla på flera spelare och olika formationer under försäsongen. Blåtopparna har även ett stort spelövertag under den första halvleken och även stora delar av den andra, men Säffle har ett par vassa omställningar och var inte alls ofarliga. IFK känns ändå trygga och bör egentligen göra ett par till mål i den här matchen. Segermålet kom i den 63:e minuten när ett riktigt spelsugen och duktig Ilic spelar fram Lugonja.
Tränaren Andreas Fröjdfeldt säger så här om matchen:
-I första halvlek är vi ganska hårt spelförande och det mesta av spelet sker på Säffles planhalva. Vi skapar ett par bra lägen för att göra mål men det gör även Säffle via några bra omställningar. I andra halvlek jämnas spelet ut och vi lyckas vinna matchen med 1-0 efter att Lugonja nickar in ett fint inlägg från Ilic.
IFK planerar nu att möta division 3-klubben IK Viljan borta på Tisdag, men matchen är inte spikad i dagsläget utan vi återkommer med mer info.
(Fotograf: Tommy LS)