Tempen på Wiklund!

wiklund

(På bild: IFK:s assisterande tränare, Daniel Wiklund)

IFK:s assisterande tränare Daniel Wiklund gör sin 1:a säsong i klubben och vi passade på att ställa ett par frågor till honom om hans första tid i klubben, hur han ser på årets trupp och den kommande hemmamatchen mot Enskede IF som är nu på söndag den 10 April med start kl.17:00 på Tunavallen.

Hej Daniel! Du har nu varit med i klubben sedan årsskiftet nu.
Vad har du fått för intryck av föreningen och laget hittills?

-Mina intryck av klubben är att det är en hårt arbetande förening med många engagerade och kunniga människor som är villiga att arbeta för att föra klubben framåt. Alla jag har mött i anslutning till eller runt föreningen sätter klubben först.
Laget består av ett gäng hårt arbetande spelare som vill mycket.

Dina tankar om årets IFK-trupp?
-Truppen är mer bredare, än spetsig just nu, vilket förhoppningsvis kommer resultera i att spetsen kommer att utvecklas ur basen (bredden) över tid.

Hur ser du på årets division 2-serie och IFK:s möjligheter?
-Med två pandemiår och med ny serieindelning, så vet jag inte hur eller vart den här serien kommer att ta vägen.
IFK:s möjligheter att prestera bra över tid, ligger i att vi fortsätter att utveckla de spelare vi har i föreningen.

Oavgjort mot Huddinge senast. Dina tankar om den matchen?
-En klassisk ”seristartsmatch”. Positivt att vi hade en hög intensitet i våra aktioner. Mindre bra att den höga intensiteten inte var i paritet med de kvaliteter som krävdes för att vinna matchen.

Nu på söndag tar vi oss an en av förhandsfavoriterna i Enskede IF hemma på Tunavallen. Ett lag som vann sin premiär med hela 5–1 hemma mot IFK Lidingö. Vad är dina förväntningar på den matchen och vad tror du det krävs för att vi ska få med oss poäng?
-Mina förväntningar är att vi kan genomföra matchen utifrån vår matchplan och att vi kan bibehålla den höga intensiteten samtidigt som vi kan utföra flera aktioner med högre kvalitet än föregående prestation.

Vi tackar Daniel för intervjun och önskar han och hela laget ett stort lycka till i matchen mot Enskede!

Glöm inte bort at köpa ditt säsongskort för bara 600:-.
Läs mer här: https://ifkeskilstuna.com/supporter/sasongskort/
Det finns självklart även möjlighet att köpa säsongskortet i samband med Söndagens match.

Vi ses på Vallen!